Потребител Парола | Регистрация | Забравена парола
Меню
· Начало
· Файлове
· Форум
· Връзки
· Категории на уроците
· За контакти
· Фото галерия
· Търсене
Кажи на приятел

Вашия email:
email на приятел:
Копие за вас?
Реклама

Оператори за цикъл

Java ScriptПървия оператор за цикъл който ще разгледаме е for. Синтаксиса му е следния :

for (i=0; условие; i++) {

}

...където i е променлива, която се използва за брояч, а условие е булев израз. Нека да направиме скрипт, който да извежда на екрана числата от 0 до 9 :

for (i=0;i<10; i++) {
document.write(i)
document.write("<BR>")
}

За удобство от сега нататък вече няма да пиша HTML частта от документа.
Оператора for е оператор за цикъл, който се управлява от една променлива, наречена брояч. В случая това е променливата i, но можете да и дадете каквото искате име. Можем да разделим мислено оператора for на две части. Първата част следва веднага след for и е заградена с кръгли скоби. Втората част е тялото, т.е. там са разположени операторите които ще се изпълняват по време на цикъла.
В първата част (да я нарячем "условна" защото там се поставя условието) се извърша броенето и проверката дали дадено условие е изпълнено. Нека да я разгледаме по-подробно.

for (i=0;i<10; i++)

Първо създаваме една променлива i като и даваме начална стойност 0 (i=0). След това правим проверка дали стойноста на променливата i е по-малка от 10 (i<10). Ако това условие е вярно, продължаваме нататък, ако не е, цикълът спира. Третата стъпка в условната част е увеличаването на i с 1 (i++). Ако цикълът не е спрян поради изпълняване на условието, той се повтаря отново докато не се изпълни, но без да се нулира променливата отначало. Така при първото завъртане на цикъла i ще бъде равно на 0, при второто на 1 и т.н. докато не стане 9. Когато стане 9 цикълът ще се прекъсне.
Тялото на цикъла се изпълнява толкова пъти, колкото се завърта самия цикъл. В този случай в тялото имаме оператор за отпечатването на променливата i на екрана и преминаването на нов ред :

{
document.write(i)
document.write("<BR>")
}

Така изпълнявайки този цикъл ще видите на екрана изписани цифрите от 0 до 9 . Ако искате да се изписва и числото 10, трябва да промените условието, например вместо i<10 да напишете i<=10. Трябва да знаете че всички оператори вътре в условната част трябва да се отделят един от друг с точка и запетая (Wink.
С помощта на цикъла for можете да правите доста сложни скриптове, но това ще го разгледаме по-подробно в готовите скриптове.

Другия тип цикъл в javascript е :

while (условие) {
оператори
}

Този цикъл е малко по-опростен. При него стойностите на всички променливи се задават предварително, а самия цикъл се изпълнява докато условието в кръглите скоби отговаря на истината. Нека направим примера с отпечатването на числата от 0 до 9 с помощта на while :

i=0
while (i<10) {
document.write(i)
document.write("<br>")
i++
}

Този скрипт работи по същия начин като предишния, само че с друг оператор за цъкъл. Първо приавояваме начална стойност 0 на променливата i . След това поставяме условие докато i<10 да се изпълнява частта от скрипта във фигурните скоби. Там се увеличава и стойноста на i с единица.

· smilev на January 12 2011 09:22:48 · 0 Коментари · 1642 Прочитания · Отпечатай
Коментари
Няма добавени коментари.
Напиши коментар
Моля влезте, за да коментирате.
Оценка
Рейтингите са достъпни само за регистрирани.

Моля влезте или се регистрирайте за да гласувате.

Няма оценки.
Вход
Потребител

Парола



Не сте регистрирани?
Натиснете тук за регистрация.

Забравена парола?
Натиснете тук за нова.
Анкета
С каква операционна система работите











Трябва да влезете за да гласувате.
ЧАТ
Трябва да влезате за да пуснете съобщение.

Няма съобщения.
Статистика